Huawei E353s-2 Deutsche Bank
#1

Dostałem dziś wyczekiwany modem w ramach promocji urodzinowej DB,i jakoś niemogę go uruchomić. Zarówno pod Win 7 oraz XP, z aplikacją Play Online jak i Mobile partner modem nie chce zarejestrować się w sieci.
Przy próbie ręcznej rejestracji wykrywa sieci wokół wraz z Aero2 (PL17) ale jest komunikat "Registration failed". W diagnostyce mam RSSI na poziomie 63 dBm

EDIT: już działa należało zastosować trik z programem topnetinfo, w trybie RAS bez AT, nie ma poziomu sygnału ale śmiga Smile
Odpowiedz
#2

Kończy się wysyłka modemów z pierwszej edycji promocji dbNet, trwa już pełną parą obsługa drugiej, listopadowej edycji. Znajdujący się w pakiecie starter Play Online na Kartę zawiera tylko 1GB danych, który nie starcza na zbyt długo. Coraz częściej pada więc pytanie, jak uruchomić otrzymany w ten sposób modem z kartą Aero2, w którą zdążyło się zaopatrzyć wiele osób w oczekiwaniu na dostawę modemu.

W związku z tym postanowiłem przygotować krótki poradnik, który powinien rozwiać wszelkie wątpliwości i stanowi prosty oraz wygodny zestaw porad, dzięki którym uda się uruchomić modemy Huawei E173u-2 i E353s-2 pochodzące z promocji Deutsche Banku i Play. Poradnik ten dotyczy także innych modeli modemów Huawei oferowanych przez sieć Play: starego już modelu E169, E353u-2, E353s-2 i najnowszego E3131s-2.

Niniejszy artykuł jest w zasadzie przypomnieniem, gdyż wszystkie te czynności zostały już opisane na blogu, postanowiłem je tylko zebrać w jednym miejscu tak, aby łatwiej było znaleźć wszystkie niezbędne informacje.

Czego potrzebujemy do uruchomienia? Oczywiście modemu oraz karty SIM Aero2 do bezpłatnego dostępu do Internetu. Jeżeli ktoś jeszcze tej karty nie posiada, zapraszam do zapoznania się z informacjami, jak można taką kartę otrzymać.

Teraz czeka nas kilka czynności do wykonania.

Najpierw instalujemy normalnie oprogramowanie Play Online wbudowane w modem tak, aby w systemie znalazły się niezbędne sterowniki.
Modemy pochodzące z sieci Play mają dziwną przypadłość polegającą na istnieniu tzw. blokady. Informacja nieaktualna od 1 października 2012 – karty po wymianie i nie podlegające jej nie mają już blokady TS11. Cały punkt 2 jest już niepotrzebny. Efektem tej blokady jest nieprzerwane miganie na zielono modemu mimo umieszczenia w nim karty SIM Aero2 i znalezienia się w zasięgu sieci Aero2. Problem jest dość prosty do rozwiązania: wymaga pobrania aplikacji Top NetInfo, która powstała na zaprzyjaźnionym forum bez-kabli.pl, a następnie wykonaniu kilku prostych czynności.
Całą procedurę opisałem w artykule Na czym polegają problemy z E169 – który z czasem okazał się zawierać najlepsze i najprostsze rozwiązaniem nie tylko dla E169, ale także E173 i E353.
Dzięki temu nasz modem zacznie wesoło migać na niebiesko informując nas o gotowości do nawiązania połączenia z bezpłatnym Internetem.
Przypomnę tylko, że Top NetInfo działa poprawnie tylko wtedy, gdy wcześniej wyłączymy aplikację Play Online.
Następnie musimy utworzyć profil połączenia dla Aero2 – nazwa może być dowolna, ale APN musi być darmowy. Kolejne kroki, jakie musimy w tym celu wykonać opisałem (na przykładzie pozbawionej modyfikacji operatora wersji aplikacji Mobile Partner – czynności są jednak praktycznie takie same) w artykule Jak nawiązać połączenie z siecią.

Teraz już wystarczy, że naciśniemy przycisk Połącz i możemy korzystać z bezpłatnego dostępu do Internetu.

Zawsze mogą jednak pojawić się nieprzewidziane problemy. Jeżeli mimo odblokowania pasma UMTS 900 MHz, tak jak w punkcie 2, modem nadal miga na zielono informując o braku zasięgu sieci, warto sprawdzić, czy faktycznie jesteśmy w zasięgu sieci Aero2. Jeżeli tylko sygnał jest nieco za słaby, być może wystarczy zastosowanie przedłużacza USB, dzięki czemu modem uda się umieścić w miejscu o lepszym sygnale i z dala od przedmiotów zakłócających transmisję takich, jak… komputer. Czasem jednak niezbędny może być zakup anteny, ale tego tematu jeszcze nie opracowałem – nie warto jednak kupować tanich (poniżej 50 PLN) anten magnetycznych reklamowanych jako szerokopasmowe i mające „papierowy” zysk 9-11dBi.

W razie innych problemów warto skorzystać z listy często zadawanych pytań na temat Aero2 (tak zwanego FAQ) – link jest widoczny na pasku bocznym na każdej stronie bloga. Na bardziej szczegółowe pytania można szukać odpowiedzi na forum.jdtech.pl.

Na koniec przypominam, że Huawei E173u-2 jest modemem kategorii 8, czyli nie spełnia regulaminowego wymogu korzystania z urządzeń kategorii 10 (lub wyższej) obowiązującego w usłudze Aero2 – więcej informacji o tym problemie można przeczytać tutaj. Ten problem nie występuje w przypadku urządzenia Huawei E353s-2 wysyłanego w późniejszych edycjach promocji.

Jednak w razie chęci przejścia z E173u-2 na urządzenie kategorii 14, zapraszam do zapoznania się z ofertą sklepu jdtech.pl.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: / Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.