Zygmunt Solorz-Żak, nowy właściciel komórkowej sieci Plus, rozpoczyna integrację swojego telekomunikacyjnego imperium. Komórki Plusa współpracują już z siecią Aero2, w grudniu w komercyjnej ofercie operatora pojawi się internet LTE.
Nadchodzą kolejne zmiany w komórkowej sieci Plus wprowadzane przez nowego właściciela spółki Polkomtel. Od kilku dni karty SIM użytkowników komórkowej sieci Plus mogą logować się do sieci Aero2, która wchodzi w skład tzw. telekomunikacyjnej grupy Zygmunta Solorza-Żaka.
Przypomnijmy, że Aero 2 jest hurtowym operatorem telekomunikacyjnym, dysponującym częstotliwościami radiowymi z zakresu 900 MHz oraz 2,5 GHz. W paśmie 900MHz oferuje mobilny Internet w technologii HSPA+. Aero2 jest także operatorem tzw. socjalnego, darmowego internetu w komórce.
Jednocześnie od grudnia 2011 roku w ofercie sieci Plus dostępna będzie komercyjnie oferta internetu LTE. Szczegóły oferty mają zostać zaprezentowane w tym tygodniu. Wraz ze startem usługi prawdopodobnie pojawi się nowa wersja aplikacji iPlus. Pojawią się także karty SIM dedykowane usłudze LTE (możliwa będzie m.in. darmowa wymiana kart SIM dla obecnych klientów iPlus, którzy podpiszą umowę na LTE).
Przypomnijmy, że Internet LTE od kilku miesięcy oferowany jest użytkownikom Cyfrowego Polsatu. Obecnie infrastruktura telekomunikacyjna spółek Mobyland i CenterNet liczy obecnie 547 masztów dla usług HSPA+ i 542 maszty dla usług LTE, a ich liczba regularnie rośnie. Przejęcie komórkowej sieci Plus ma pomóc w szybkiej budowie Internetu LTE w Polsce.
Zaoferowanie LTE w sieci Plus jest zapewne pierwszym krokiem do zaoferowania wspólnej oferty Plusa i Cyfrowego Polsatu.
Źródło:
Proline oraz oficjalnie na stronie Plus-a: Od dziś Plus rozszerza swoją ofertę o usługi w superszybkiej technologii LTE. To świetna informacja dla tych, którzy korzystają z mobilnego Internetu, przesyłając i ściągając pliki. W pierwszym etapie w zasięgu oferowanej przez Plusa technologii znajdzie się co piąty Polak.
Czym jest LTE, czyli Long Term Evolution? To technologia, która stanowi wielki krok naprzód w stosunku do najnowocześniejszych obecnie używanych technologii mobilnego Internetu trzeciej generacji (3G). Jej parametry wytrzymują porównanie z jakością usług oferowanych przez najlepszych dostawców Internetu stacjonarnego. LTE to nieosiągalna wcześniej prędkość, stabilność i jakość połączenia mobilnego. Pozwala na pobieranie danych z prędkością do 100 Mb/s i na wysyłanie danych z prędkością do 50Mb/s. Co te prędkości oznaczają w praktyce? To proste. Ściągnięcie filmu o wielkości 1 GB, które dotąd użytkownikom zajmowało kilka godzin, potrwa teraz niecałe 2 minuty, a pobranie piosenki mp3 o wielkości 5 MB to niecała sekunda! Podobnie wysyłając zdjęcia czy filmy do znajomych, możemy być pewni, że dostaną je od razu i obejrzą po kilku minutach.
Wykorzystanie LTE w pracy naprawdę oznacza, że nasze biuro możemy mieć wszędzie. Prezentacje, filmy, materiały o wielkości kilku gigabajtów ? to wszystko możemy wysłać, siedząc w parku lub kawiarni. A więc oszczędność czasu i wygoda nie do przecenienia! Jakość technologii LTE docenimy również w przypadku transmisji on-line.
Plus znalazł się, obok Cyfrowego Polsatu, w gronie pionierów nowej technologii. Do tej pory była ona dostępna u blisko 20 operatorów na świecie, a mogli z niej korzystać mieszkańcy dosłownie kilku krajów. Dziś Polska dołącza do takich państw, jak Szwajcaria, Japonia, Korea Południowa, USA oraz krajów skandynawskich ? Finlandii, Szwecji, Norwegii, Danii, które swoim mieszkańcom już oferują technologię LTE.
Od końca listopada z LTE będzie można korzystać w ponad tysiąc trzystu miejscowościach w całej Polsce. Wśród miast objętych zasięgiem LTE znalazły się wielkie aglomeracje, m.in.: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź, Katowice, Trójmiasto, Szczecin, Bydgoszcz, Toruń, Olsztyn, Opole, Lublin, Białystok, Rzeszów i Kielce, ale, co ważne, także dużo mniejsze miejscowości, np. Aleksandrów Kujawski, Bartoszyce, Golina, Jabłonowo Pomorskie, Kazimierz Dolny, Miastko, Parczew, Radymno, Szczawno-Zdrój, Węgrów, Zakroczym i wiele innych. W zasięgu tej technologii znajduje się obecnie prawie 22%populacji naszego kraju i będzie on dynamicznie poszerzany.
Plus, lider branży telekomunikacyjnej w Polsce, stał się teraz dostawcą najlepszego mobilnego Internetu w tej części Europy.
Katarzyna Meller
Rzecznik prasowy sieci Plus
Źródło:
Plus